Barve čustev in oblik: potovalna odisejada skozi abstraktno umetnost

Začetki (zgodnje 20. stoletje): Abstraktna umetnost se je začela pojavljati v začetku 20. stoletja kot odziv na tradicionalno realistično umetnost. Umetniki kot so Wassily Kandinsky, Piet Mondrian in Kazimir Malevič so bili pionirji tega gibanja. Kandinsky je veljal za enega prvih, ki je ustvaril popolnoma abstraktne slike, pri čemer je uporabil barve in oblike, da bi izrazil svoja čustva in ideje.

Wassily Kandinsky - pogosto se ga imenuje za očeta abstraktne umetnosti. Njegova dela so značilna zaradi uporabe živahnih barv in nekonvencionalnih oblik, s čimer je izražal svoja čustva in duhovne ideje.

Razvoj in raznolikost (1920-1940): V tem obdobju se je abstraktna umetnost razvijala v različne smeri. Nastale so različne šole in gibanja, kot so Bauhaus, De Stijl in nadrealizem, ki so raziskovala abstrakcijo na različne načine.

Piet Mondrian - znan po svojem delu v gibanju De Stijl, Mondrian je ustvarjal dela z jasno geometrijsko strukturo, uporabljal je osnovne barve in črne linije, s čimer je ustvaril zelo prepoznaven in vpliven slog.

Pojav abstraktnega ekspresionizma (1940-1950): V sredini 20. stoletja je v ZDA nastal abstraktni ekspresionizem. Ta gibanje, ki so ga zaznamovali umetniki kot so Jackson Pollock, Mark Rothko in Willem de Kooning, je poudarjalo spontanost in intenzivno emocionalno izražanje.

Jackson Pollock - znan po svoji tehniki kapljanja barve, Pollock je bil ključna figura v abstraktnem ekspresionizmu. Njegova dela so značilna zaradi dinamičnih, energičnih in spontanih potez.

Minimalizem in Post-Painterly Abstraction (1960-1970): Ta obdobja so zaznamovala gibanja, kot sta minimalizem in post-painterly abstrakcija. Umetniki so se osredotočili na preprostost oblik in monokromatične barvne palete, kar je vodilo k bolj meditativnemu in konceptualnemu pristopu k umetnosti.

Mark Rothko - znan po svojih velikih, monokromatičnih platnih, Rothko je bil pomemben predstavnik minimalizma in post-painterly abstrakcije. Njegova dela so osredotočena na igro barv in emocij.

Sodobna abstraktna umetnost (1980-ta do danes): V sodobni dobi je abstraktna umetnost postala še bolj raznolika. Umetniki združujejo tradicionalne tehnike z novimi tehnologijami, raziskujejo različne medije in se odzivajo na sodobne družbene, politične in okoljske teme.

Gerhard Richter - čeprav se njegovo delo razteza čez različne stile, so njegova abstraktna dela, ki vključujejo tehniko razmazovanja barve, zelo vplivna v sodobni abstraktni umetnosti.

 

Pridruži se moji mailing listi

UPORABI  10%  POPUST

Z vpisom email naslova vam bomo občasno pošiljali elektronska sporočila o:
- ekskluzivnih promocijah
- nagradah
- novicah.